TENİSÇİ DİRSEĞİ

Ortopedi polikliniklerinde hatta dost sohbetlerinde en sık karşılaştığım sorulardan biri olan dirsek ağrısının çoğu dirseğin dış kısmında ağrı ile karakterizedir. Birkaç karışan hastalığı eledikten sonra tıp dilinde lateral epikondilit diye bilinen popüler adı tenisçi dirseği olan hastalıkla karşı karşıya geliriz. Hastalarımız da dirseğin dış tarafının az yukarısında bastırmakla ağrı, kolun üstünden el bileğine uzanan ağrı ile belirginleşen ve hareketle bu ağrıların artması yakınmaları oluşur. Sabah uyandığınızda daha çok belirti vererek güne kötü başlamanızı sağlar. Bazen ağrılarda azalma olur ama zorlu bir hareketle hemen alevlenir.

Tenisçi dirseği adı da verilen bu hastalık 100 yıldan daha fazla bir süredir doktorlar tarafından bilinmektedir. Zamanımızda tenis oynayanların hemen hemen yarısı bu sorunu yaşamaktadırlar. İşin enteresan tarafı ise tenisçiler bu hastalığa yakalananların yalnızca %5 ini oluşturmaktadırlar ve bu da hastalığın halk arasında bilinen isminin uygunluğu konusunda şüpheleri ortaya çıkarmaktadır. Aslında yaralanma mekanizması tenisçilerin yaralanma mekanizması ile aynı şekildedir. Zorlu yer silmeler, ütü yapmalar, bir şey sıkmalar, kavanoz açmalar gibi aktivasyonlar ev hanımları için bir oluşma mekanizması olacağı gibi, ağır iş kollarında çalışan işçilerin bu hastalığa yakalanma sıklıkları oldukça yüksektir.

            Tenisçi dirseği hastalığının belirtileri şunlardır.

o                  Kolun üst kısmında dirseğin hemen dış ve alt kısmında oluşan ağrı. Yaygın olarak bu ağrı dirsekten kol boyunca bileğe doğru vurur.

o                  Bir şeyler kaldırırken veya kol bükülüyken ağrı hissedilmesi veya bir şeyleri kavrarken (kahve fincanı gibi küçük şeyleri bile) ağrı hissedilmesi.

Kolun dirsekten alt kısmını iyice gerinerek ileriye doğru uzatmada zorluk yaşanması ve bu pozisyonda dirseğin dış kısmına yapışan tendonlarda kısmı yırtık ve ödem oluşması bu hastalığın nedenidir. Hareketli bir bölge olması nedeniyle iyileşme süresi uzar ve vücudun kendi kendini iyileştirmesi zorlaşır. Burada oluşan ödem ayrıca oradan geçen bir sinirde de sıkışıklık oluşturabilir. Vücut minik yırtıkları iyileştirmeye çabalarken hak etle bu çabaları boşa gider. Kısır döngü oluşur. Bu nedenle iyileşme zaman alır, bu da hastaları umutsuzluğa sevk eder. 

Başka hastalıklar ile karışma olasılığı vardır. Boyun fıtıkları. O bölge sinir sıkışması, eklem kireçlenmesi, bursit, romatizmal hastalıklar karışabilecek hastalıklardır.

Nasıl kurtulabiliriz.

            Tenisçi dirseğinden kurtulmanın en iyi yolu kolunuzu rahatsız eden şeyleri yapmamaktır. Bunun kolay olacağı elbette söylenemez. Nasıl bir ev hanımına iş yapmayacaksın, ya da profesyonel bir sporcuyu işinden kısıtlayacaksın sorusuna cevap bulmak gereklidir. Ağır iş yapan çalışanlar içinse aynı sorun vardır.

           

 

Temel tedavi prensipleri aynıdır. İstirahat, lokal buz ve lokal cilde sürülerek kullanılan ilaçlar ile bandaj çoğunlukla tedaviyi sağlar. İstirahat sonrası kolda zayıflama için egzersiz tedavisi gereklidir. Germe egzersizleri ile başlayarak ısınılır ve sonrası kolu güçlendirilen egzersizlere başlanılır. Egzersizler arası dinlenme süresini uzun tutmak gereklidir.

Bu yöntemler ile 2 aylık tedavi sonrası yakınmaların devam etmesi durumunda ağrılı bölgeye uygulanan lokal kortizon ve veya lokal anestezik uygulamaları yapılabilir. Tarafımdan önerilen  “peppering” ( karabiber dökme şeklinde ) tekniğiyle kortizon kullanılmadan sadece anestezik  ilaç kullanımı ile o bölgeye enjektör ucu ile defalarca girip çıkılarak uygulanan teknikle % 95’ i aşan başarı elde ettim. Kortizon kullanılmadığı için hastaların bu konuda ki yani kortizon konusundaki sıkıntıları da ekarte edilmiş olmaktadır.

Aslında bu hastalığın tedavisi nadiren cerrahi olmaktadır. % 3 civarındaki hastalara operasyon önerilmekte hatta bu hastaların da hepsi opere olmamaktadır.

Bütün bu tedavilere rağmen hastalık her an tekrarlayabilir. Bu nedenle kolumuza bebek gibi davranmalıyız. İlk tekrarlanmada hemen buz tedavisine başlanmalıdır.

            Nasıl önleyebiliriz:

o                  Bir şey kaldırırken avuç içiniz vücudunuza dönük olmalı,.

o                  El ağırlıklarıyla kuvvetlendirme çalışması yapmalı. Dirsek bükülü ve avuç içi yere bakacak şekilde bileğinizi tekrar tekrar bükmeli. Eğer ağrı hissederseniz durulmalı.

o                  İlgili kaslarınızı yoracak aktivitelerden önce gerdirme egzersizleri yapılmalı. Bunu yapmak için kolunuzu iyice gergin tutun ve avuç içiniz dışarıya doğru baksın. Sonra elinizin parmak uçlarını diğer elinizin parmakları ile tutup nazikçe geriye doğru kaldırın.

Tekrar etmesini önlemek için:

o                  Dirsek ekleminizi zorlayan aktiviteleri bırakın veya değiştirin. Eğer devam etmeniz gerekiyorsa aktiviteye başlamadan önce mutlaka 5–10 dakika ısınma hareketleri yapın. Aktivite bittikten sonra da buz koyun. Aktivite sırasında sık ara verin.

o                  Dirseğinizin hemen altına bir destek bandı takın. Eğer bu bant ağır kitap gibi objeleri kaldırmanıza faydalı oluyorsa kullanmaya devam edin. Bu tür bantlar kan dolaşımını azaltıp iyileşmeyi engelleyebilirler. Bu yüzden tenisçi dirseği tamamen geçtikten sonra kullanılmalıdırlar.

Dikkatli olunduğunca kolayca tedavi edilecek bir hastalık olan tenisçi dirseği hastalığı gözümüz korkutmamalıdır.